Ofis Dekorasyonu

Sahte takipçiler influencer pazarlama çalışmalarına zarar veriyor

Yüksek geri dönüşler getirdiği gerekçesiyle birçok marka influencer pazarlaması için ciddi bütçeler ayırıyorlar. Kanaat önderlerinin ürünleri ile görünmesi, hizmetlerini denemesi için markalar adeta sıraya giriyorlar. Peki bu yöntem gerçekten işe yarıyor mu?

Dönem dönem platformlar sahte hesapları temizlese de yine de milyonlarca ölçülecek sayılarda sahte hesapların olduğu biliniyor. Büyük hesapların da çoğu zaman sahte takipçiler ile gündeme geldiğini biliyoruz. Peki bir hesabın gerçekten büyük mü yoksa sahte takipçilerle şişirilmiş mi olduğunu nasıl anlayabiliriz?

1) Takipçilerdeki ani artış

Geniş kitlelerin takip ettiği bir hesap haline gelmek bir gecede olacak şey değil. İnsanları cezbedecek en iyi içeriklerinizi ürettiğiniz, çaba sarf ettiğiniz ve sabrettiğiniz zamanların sonrasında olur. Satın alınan takipçiler, takip artışında ani artışlara sebep olur. Sonra tekrar eski hızına döner. Ancak organik büyüyen bir hesap belirli bir ivme ile düzenli olarak artış sergiler.

Elbette tek bir viral gönderi ile ani bir artış yaşayan hesaplara da rastlamak mümkün. Bu hesaplar da sahteymiş gibi dursa da takipçileri uzun süreler boyunca hesaba sadık kalacaklardır bu da onları sahte hesaplardan ayıracaktır.

2) Takipçi dağılımı düzenli değildir

Eğer dünya çapında bir star değilseniz, dünyanın her yanından takipçilerinizin olması da zordur. Organik olarak baktığınızda önce sizin bölgenizdeki insanlar tarafından takip edilirsiniz. Hele ki Türkçe bir dil kullandığınız hesapta binlerce yabancı hesabın olması direkt göze çarpacak özelliklerdir.

3) Etkileşim çok düşüktür

Sosyal medyanın en önemli özelliklerinden biri de yüzde hesapları ile başarının ölçülebilir olmasıdır. Aklınıza gelebilecek her metrik için bir benchmark çalışması yapılmış durumdadır günümüzde. Dolayısıyla sizin takipçilerinizle olan etkileşiminiz de hesabın organikliği konusunda ciddi bir bilgi verecektir.

Farklı platformlarda farklı oranlar olsa da şu manzara size tanıdık gelecektir. Diyelim bir Instagram hesabına bakıyorsunuz. 20 bin takipçinin üzerinde bir takipçi sayısı var. Fakat gönderileri 100 beğeni dahi almakta güçlük çekiyor, altlarında çoğu zaman yorum yok ya da spam yorumlar var. Bu tarz hesaplar genellikle satın alınan takipçilerin en büyük göstergesi oluyor.

Bir Yorum Ekle