Ofis Dekorasyonu

Yalnız çalışan girişimciler için 7 maddelik sosyal medya listesi

İşletmeler için sosyal medya vazgeçilmez bir pazarlama alanı haline geldi. Marka bilinirliği oluşturmaktan, müşterilerle iletişime, ürün satışlarını artırmaya kadar birçok noktada yeni kapılar açtı sosyal medya pazarlaması. Daha büyük firmalar ajanslardan, uzmanlardan yardım alırlarken tek başına yola çıkan bir girişimcinin bu tarz bir imkanı çoğu zaman olmuyor. Bunun yerine daha stratejik ve daha akılcı çözümler üretmek durumunda kalıyorlar. Yalnız çalışan girişimciler için 7 maddelik bu liste sayesinde çabanızın karşılığını alabilmenizi sağlayacağız.

1. Bir tane ana mecra seçin

Sosyal medya olan her platformda etkin olmaya çalışmaktansa bir tane ana mecra seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Elbette aynı anda hem Facebook hem de Instagram’da olabilirsiniz bunda bir sakınca yok. Ancak güçlü olmak istediğiniz bir alanı seçip ona uygun çalışmanız kısa sürede tükenmenizin önüne geçecektir.

Müşterilerinizin, ya da potansiyel müşterilerinizin, nerelerde olduğunu düşünerek işe başlamanızda fayda var. B2B alanında hizmet veriyorsanız Facebook daha doğru bir alan olabilir. Ancak daha niş bir pazarda ürünler üretiyorsanız Instagram tam sizin yerinizdir. Yeni bir marka olarak öncelikle müşterilerinizin olduğu yerde olmak her zaman akılcı bir hamle olacaktır.

2. Her yere yetişmeye çalışmayın

Genel kanının aksine her mecrada olmanıza gerek yok. Hatta “mutlaka olmanız gereken mecralar” diye bir şey de yok.

Düşün bir defa aynı anda Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve LinkedIn üzerinde tek başınıza çalışarak inanılmaz aktif olmanız mümkün mü? Bir yandan işlerinizi yetiştirmeye çalışırken bir yandan da bütün bu mecralara hükmetmenizin imkanı yok.

Bunun yerine birinci maddede bahsettiğimiz gibi bir ana mecra seçtikten sonra diğer mecralar için sosyal medya otomasyonları kullanabilirsiniz. Buffer gibi uygulamalar sayesinde ürettiğiniz içeriği ikincil mecralarda otomatik olarak paylaşabilirsiniz. Bu tarz uygulamalar ufak bir ücret talep ediyorlar ancak vaktinizi sosyal medyada geçirmektense ufak bir ücret karşılığında bu hizmetten faydalanıp geri kalan vakitleri de işinize ayırmanız size daha büyük kazanç sağlayacaktır.

3. Her zaman iletişimde olun

Yeni insanlarla tanışmak, sektör profesyonellerine ulaşmak, yeni müşteriler bulmak ve ağınızı geliştirmek eskiden belki çok zaman alan şeylerdi. Ancak günümüzde Facebook gruplarından, LinkedIn’e kadar birçok yerde bu dediklerimizin hepsini yapabilir üstüne bir de eş zamanlı olarak ürün ya da hizmetinizin tanıtımını yapabilirsiniz.

Gruplarda aktif olmak sizi alanınızda tanınır kılacaktır. Bu fırsatı iyi değerlendirin.

4. Kendinizi bir kanaat önderi olarak konumlandırın

Sosyal medyada sözünüzün bir ağırlığı olmasını istiyorsanız kimi zaman, öyle olmadığınızı düşünseniz bile, bir önder olarak davranmanız gerekiyor. Kendinizi konunun hakimi ve lideri olarak konumlandırırsanız bir sektör özelinde bir otorite olarak görür sizi takipçileriniz. Otorite olarak görünmeniz de yeni müşterilerin size daha fazla güvenmesine ve bu da dolaylı olarak satışlarınızın artmasına sebep olur. Kimse, işini bilmeyen birinden alış veriş yapmak istemez neticede.

Sayfalarınıza gelen yorumlara ve sorulara üzerinde düşünerek ve tatmin edici cevaplar vererek bu duyguyu oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde ürettiğiniz içerikleri farklı mecralarda paylaşmak ya da sektör liderlerinin hareketlerini yorumlamak bu duyguya da katkı sağlayacaktır.

Bir Yorum Ekle