Ofis Dekorasyonu

Ofis Dekorasyonu

Ofis Dekorasyonu

Çalışma ortamının iyi bir şekilde dekore edilmesi çalışanların performanslarını arttırmada çok önemli bir rol oynayan ofis dekorasyonu büyük bir öneme sahiptir. Çalışanların üretkenliği üzerinde olumlu etki yapan her şey onların sağlık ve zindelikleri üzerinde de olumlu etkiye sahip olmasına yardımcı olur. Günümüzde çoğu ofis düzenlemesi; tek düze mobilyalar, ışıklar ve nötr renklerin bulunduğu, hiyerarşinin hüküm sürdüğü bir kültürü yansıtmaktadır. Yani daha geleneksel ve ucuz olan ofis dekorasyonu rastlayabiliriz.

Bu gibi ofislerin ilham vermesi ve bireylerden ilham beklemek ne yazık ki olanaksız olacağından dolayı küçük dokunuşlar ile hem çalışanların motivesini arttırabilir hem de üretkenliği hızlandırabiliriz. Ofis odaları boğucu olmamalıdır. İyi dizayn edilmiş bir ofis, yaratıcılığı ve üretkenliği arttırıcı bir şekilde ve ferahlıkta olmalıdır. İyi bir aydınlatma sistemine de sahip olması gerekir.

 Verimli Bir Çalışma Ortamı İçin Gereken Hususlar

Ofis dekorasyonu için; Sıcaklık, günışığı, gürültü, renkler, ergonomik mobilya seçimi, kalabalık gibi hususlar çalışma ortamını etkiler. Sıcaklık olarak çalışma ortamlarının belirli bir derecesi olması gerekir. Çok soğuk ve çok sıcak olan ortamlarda çalışanlar rahat hareket edemezler ve verimlilik de düşebilir. Sıcaklıkla birlikte hava akımı da çalışan personelleri etkiler.

Kirli ve boğuk olan bir ortamın sürekli havalandırılması gerekir ve bu sayede verimli bir çalışma sürdürülür. Ayrıca Gün ışığı ve hava akımından maksimum derece de faydalanmak için ısı kontrolünü maksimum düzeyde sağlamak için hareketli pencereler ya da hareketli panjur kullanmak çok iyi olacaktır.

 Gün Işığı

Gün ışığı da ihtiyaç duyulan önemli faktörlerin başında gelmekte olup ofis dekorasyonu için önemli bir yere sahiptir. Çalışılan ortama gün ışığı girmesi, pencerelerin olması ve belirli zaman aralıkların da havalandırılması çalışanların doğa ile aktif bir hal alması, ortamın canlanmasını sağlar. Çalışma ortamında ki zemin döşemesi ile duvar renk seçenekleri de gün ışığını en iyi şekilde yansıtan faktörlerden biridir. Görsel olarak mahremiyet gerektiren yerlerde ise cam bölme veya panel şeklinde ayrım gerçekleşebilir. Bu şekilde gün ışığı iç bölmelere kadar erişebilir. Çalışanlar için dış alanlarda kullanılabilecek yerler oluşturulabilir.

 Renk

Renk de ofis dekorasyonu içinde önemli bir yere sahip olan faktörlerdendir. Ofis rengini belirlemek aslında çok da kolay bir işlem değildir. Renklerin kullanımı, mobilyalar ile uyumu, firmanın sektörü, gün ışığı alış açısı ve firmanın logosu ile uyumlu bir ahenk göstermesi gerekir. Genellikle tarafsız renkler kullanan ofisler canlı tonları tercih ederler.

 Gürültü

Gürültü de bir diğer faktördür. Gürültülü ortamda çalışan kişiler için kulaklık temin edilmelidir. Çalışanların rahat bir şekilde görüşme yapmaları için iş yerinin tasarlanması gerekir. Ayrıca personel sayısı fazla iş yerlerinde çok fazla personeller yan yana bulunmamalıdır. Beraber çalışması gereken personeller yan yana olmalı ayrı çalışması gerekenler ise ayrı olarak konumlanması gerekir. Ayrıca çalışanlar için sanal iletişim yolları da oluşturulması gerekir. Açık çalışma alanı ile kapalı çalışma alanlarının ayrılması gerekmektedir.

 Mobilya Seçimi

Mobilya seçimi de ofis dekorasyonu için önemli bir yere sahiptir. Ayarlanabilir sandalyeler, pratik masa lambaları ve klavye ve mause için gerekli olan aksesurlar da dekorasyonun bir parçası olacaktır. İhtiyaç dışı olan gereksiz malzemelerden kaçınılmalı ortam da pratik ve kullanışlı malzemelerin temin edilmesi daha verimli olacaktır. Bu sayede personellerde de başarı odaklı bir mekan sağlanmış olacaktır. Her birey için ergonomi çok büyük bir yere sahiptir. Kullanılan sandalyeler, masalar ve seçilen ürünlerin kullanıcı dostu olması kişilere yarar sağlayacaktır.

Ofis dekorasyonu verimli bir çalışma ortamı sağlanması için çok büyük öneme sahip olduğu görmekteyiz.

 

Bir Yorum Ekle